Monthly Archives: квітня 2014

ПРІОРИТЕТНИЙ РОЗВИТОК ПЕРВИННОЇ ЛАНКИ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я ТА ПРОФІЛАКТИКИ ЛИШАЄТЬСЯ НЕЗМІННИМ У ПОЛІТИЦІ ДЕРЖАВИ В ГАЛУЗІ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

На виконання доручення Міністра охорони здоров’я України О.С. Мусія (лист від 07.04.2014 № 3.09/9406) про пріоритетний розвиток первинної ланки охорони здоров’я та профілактики у політиці держави в галузі охорони здоров’я закладам охорони здоров’я первинного та вторинного рівнів розісланий лист ДОЗ від 10.04.2014  № 1-36-1192, яким, зокрема, доручено керівникам цих закладів в разі виникнення проблемних питань  забезпечити невідкладне інформування департаменту охорони здоров’я та відповідної райдержадміністрації (міськради) для своєчасного вжиття відповідних заходів.

Лист Міністра про ЦПМСД

ЕКСТРЕНА МЕДИЧНА ДОПОМОГА КИЇВЩИНИ ОТРИМАЛА 20 НОВИХ АВТОМОБІЛІВ

IMAG00439 квітня 2014 року голова Київської обласної державної адміністрації Володимир Шандра вручив представникам служби  екстреної медичної допомоги ключі від 20 нових автомобілів, оснащених відповідно до сучасних вимог та закуплених за кошти державного бюджету. Ці автомобілі віднині працюватимуть у Баришівському, Богуславському, Бородянському, Вишгородському, Бориспільському,  Броварському, Кагарлицькому, Києво-Святошинському, Обухівському, Переяслав-Хмельницькому, Сквирському, Тетіївському, Фастівському, Яготинському районах, м. Біла Церква. Це лише перша партія із 54 автомобілів, які надійдуть до області найближчим часом. Переоснащення дасть змогу розширити мережу пунктів тимчасового та постійного базування бригад екстреної медичної допомоги, що підвищить доступність цього виду допомоги для населення.

149423001397115263

7 КВІТНЯ 2014 – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ЗДОРОВ’Я, ПРИСВЯЧЕНИЙ БОРОТЬБІ З ТРАНСМІСИВНИМИ ІНФЕКЦІЙНИМИ ХВОРОБАМИ ТА ЗАХОДАМИ ЩОДО ЇХ ПРОФІЛАКТИКИ

852845991Трансмісивні хвороби – це інфекційні захворювання, переносниками збудників яких є кровососні комахи та представники типу членистоногих. Зараження людини відбувається при укусі зараженими комахами або кліщами. Відомо близько двохсот захворювань, що мають трансмісивний шлях передачі інфекції. Вони можуть викликатися різними інфекційними агентами, а саме: бактеріями й вірусами, найпростішими й рикетсіями, та навіть гельмінтами. Деякі з них передаються безпосередньо через укус кровососних членистоногих – це малярія, висипний тиф, жовта лихоманка, частина – опосередковано, при обробці тушки зараженої тварини, яку вкусила комаха-переносник, – це чума, туляремія, сибірка.

Серед трансмісивних інфекційних хвороб в Україні особливе епідемічне значення через наявність переносників збудників та сприятливі клімато-географічні умови для їх розвитку в організмі членистоногих, мають малярія, лейшманіоз, дірофіляріоз, кліщовий вірусний енцефаліт, хвороба Лайма, туляремія, гарячка Західного Нілу, марсельска та Ку-гарячки.

В країні, після ліквідації місцевої малярії у1960 році, мають місце завізні випадки цього захворювання. За період 2011-2013 років мали місце 220 випадків завізної малярії, з них серед громадян України – 70,9%, іноземців – 29,1%. Триденна малярія (P.vivax) за цей період становила 14,5 % від усіх випадків, тропічна (P.falciparum) – 65,9 %, овале-малярія (P.ovale) – 5 %, чотириденна (P.malariae) – 1,4 %, малярія, спричинена декількома видами збудників – 11 %, встановлена за клінічними показниками – 2,7 %.

В останні роки, при зменшенні кількості завізних випадків у 2,3 рази, число mixt-малярії збільшилось на 13,1 %, рецидивів – у 1,9 рази, летальних випадків від тропічної малярії – у 3,8 рази. Цьому сприяли поява та збільшення випадків малярії стійкої до лікарських засобів, розширення міжнародних зв’язків України з іншими країнами, здійснення миротворчих місій, відпочинок громадян України в ендемічних з малярії регіонах, порушення правил проведення хіміопрофілактики та інших профілактичних заходів особами, які від’їжджали в тропічні країни та повертались в Україну.

Дірофіляріоз - єдиний трансмісивний гельмінтоз, що реєструється в країні і має тенденцію до зростання. З 1997 року захворюваність дирофіляріозом населення країни зросла у 63,6 рази. Дирофіляріоз реєструється в усіх регіонах країни. За 2011-2013 роки всього в Україні мав місце – 741 випадок цієї хвороби. Захворюваність серед людей корелюється з епізоотією серед собак та наявністю переносників збудника, які мають епідемічне значення.

Актуальним для країни в останні роки є вісцеральний лейшманіоз, 2 місцевих випадки якого були летальними.

Сучасна фауна переносників збудників лейшманіозів в країні представлена 6 видами москітів, які реєструються в АР Крим, м. Севастополі та Одеській області.

Актуальність проблеми лейшманіозів в країні підтверджується ще й реєстрацією завізних випадків шкірного лейшманіозу з багатьох ендемічних країн світу та недостатнім забезпеченням країни протипаразитарними препаратами для лікування трансмісивних паразитозів.

Кліщовий вірусний енцефаліт (КВЕ) в країні залишається актуальним, передусім в Криму та на Волині.

За період з 1955 року в країні мали місце 596 випадків КВЕ, в т.ч. 12,5 % – завізного та 87,5 % місцевого характеру. Найбільша кількість хворих була в АР Крим – 50,7 % та Волинській області 37,5 %.

За інформацією ДУ «Львівський НДІ епідеміології та гігієни МОЗ України» було зареєстровано 327 випадків ензоотичних з КВЕ у 145 адміністративних районах країни, практично в усіх областях, крім Луганської, містах Києві та Севастополі.

За останні 3 роки мало місце 16 випадків КВЕ спорадичного характеру, в т.ч. 5 – в АР Крим, 9 – у Волинській області та по 1 завізному випадку у Харківській області та м. Севастополі.

Захворюваність на іксодовий кліщовий бореліоз, абохворобу Лайма,має тенденцію до зростання. В 2011 мало місце 1597 випадків, показник 3,49 на 100 тис. населення, у 2013 – 1927 випадків, показник – 4,24.

Показники захворюваності в окремих адміністративних територіях мали значні коливання. У 2013 році найбільш високі показники мали місце в Донецькій – 6,88, Київській – 7,24, Черкаській – 10,76 областях та м. Києві – 15,54.

Однією з причин зростання кількості захворювань на цю хворобу є наявність ензоотичних територій, як у сільській місцевості, так і у містах – усього 3042 території в 484 районах 27 адміністративних регіонів.

За останні 3 роки в країні мало місце 13 випадків туляремії у 2 областях – Сумська – 10 випадків, Київська – 3 випадки, в т.ч. за 2013 рік – 2 випадки в Київській області.

Джерелами та резервуарами збудника туляремії в країні залишаються мишовидні гризуни та зайці. Ензоотичні з туляремії території визначено в АР Крим, 24 областях (218 адміністративних районах). У природних осередках туляремії мешкає близько 1,6 млн. осіб, які мають ризик зараження цією інфекцією.

Щорічно реєструються спорадичні випадки захворювання людей на гарячку Західного Нілу (ГЗН). У 2011 році мало місце 11 випадків, у т.ч. у Донецькій області – 3, Запорізькій – 5, Миколаївській – 1, у 2012 році – 31 випадок, у т.ч. у Донецькій області – 6, Полтавській – 15, Запорізькій 10, у 2013 році – 4 випадки, в т.ч. в Полтавській області – 3, Житомирській – 1 випадок. Усі зазначені випадки було підтверджено вірусологічними лабораторіями обласних лабораторних центрів Держасанепідслужби України.

У країні визначено ензоотичні території з Ку-гарячки – в АР Крим, 18 областях та м. Севастополі – 257 ензоотичних територій у 135 районах; з гарячки Західного Нілу у 18 регіонах, 47 районах, 63 населених пунктах; з марсельської гарячки – у 5 південних регіонах (переважно АР Крим та м. Севастополь).

За 2011-2013 роки було зареєстровано 20 випадків захворювання людей на Ку-гарячку у 2-х областях – Одеській – 16, Донецькій – 4 випадки, та 66 випадків захворювань намарсельську гарячку (переважно в АР Крим та м. Севастополі, у т.ч. 19 випадків у 2013 році. Поширенню захворювань на марсельську гарячку серед людей сприяє інфікованість собачих кліщів Rh. sanguineus та інших, які паразитують на собаках, переважно безпритульних.

Специфічна профілактика вказаних трансмісивних інфекцій у сучасних умовах застосовується лише при кліщовому вірусному енцефаліті, туляремії та Ку-гарячці. Профілактика інших є неспецифічною, оскільки вакцини відсутні, розробляються або недостатньо ефективні.

Основними завданнями неспецифічної профілактики є захист людей від укусів (присмоктування) кровосисних комах та членистоногих. Це можливо шляхом зменшення кількості переносників збудників хвороб в природних вогнищах інфекцій, знищенням диких тварин, що є природнім резервуаром інфекції (гризунів) та використанням індивідуальних засобів захисту людей від укусів кровососних комах та кліщів шляхом використання репелентів і дотримання правил поведінки за містом, в лісових масивах.

За інформацією Державної санепідслужби України

ДОЗ КОДА ПРОВІВ ВИЇЗНЕ ОБСТЕЖЕННЯ ЛЮДЕЙ НА КИЇВСЬКОМУ МАЙДАНІ

62173-300x289Сьогодні в рамках місячника боротьби з туберкульозом та до Всесвітнього дня здоров’я департаментом охорони здоров’я КОДА спільно з МОЗ України організовано виїзне обстеження пацієнтів на Майдані у Києві. В заході взяли участь лікарі фтизіатр та рентгенолог, був задіяний пересувний флюорограф. Всього було обстежено 85 осіб.

ДО ВСЕСВІТНЬОГО ДНЯ ЗДОРОВ’Я – 2014

RED141 WHO A2 RUSSIA AW.indd

Київський обласний центр здоров’я до Всесвітнього дня здоров’я – 2014, присвяченого трансмісивним хворобам, підготував інформативний матеріал, з яким можна ознайомитися тут

“ДНІ ДІАГНОСТИКИ РАКУ ШКІРИ” В КИЇВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

завантаженняClipboard01

“ДНІ ДІАГНОСТИКИ РАКУ ШКІРИ” В КИЇВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

На виконання окремого доручення заступника Міністра охорони здоров’я України О. Толстанова від 26.03.2014 р. № ДЗМ-44  в Київській області будуть проведені “Дні діагностики раку шкіри”.

Наказ ДОЗ

Довідково.  Вагому роль у розвитку раку шкіри відіграє генетична схильність до ракових захворювань. Всім, хто знають про випадки захворювань на цю хворобу в родині, а також мають тип шкіри, що відноситься до групи підвищеного ризику розвитку меланоми, слід звернутись до профілактичних заходів, а саме проходити щорічний скрінінговий огляд. Меланому зазвичай складно розпізнати неозброєним оком і на перший погляд важко знайти відмінність між нею та звичайною родимкою і родимою плямою. Тому, для ранньої діагностики застосовують правила самодіагностики «АКОРД меланоми»:

А – якщо родимка Асиметрична;
К - має нерівні Краї;
О – змінює Окрас;
Р – збільшується у Розмірах;
Д – Динаміка змін кольору, збільшення розміру та зміни країв, а також наявність таких симптомів як кровоточивість та зуд, можуть свідчити про злоякісні утворення.
Докладніше