Наркологія

Інформація про виконану у 2013 році роботу на виконання Концепції реалізації державної політики у сфері протидії поширенню наркоманії, боротьби  з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів на 2011-2015 рр., затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 22.11.2010 № 2140-р»  

Наркологічна служба області систематично контролює стан наркологічної ситуації в Київській області, проводячи щоквартально узагальнений аналіз показників роботи служби. Станом на 31.12.2013 р. на обліку наркослужби області перебуває 1097 осіб з наркотичною залежністю, 11 осіб хворих на токсикоманію та 913  осіб (з них 23 дитини), що епізодично вживають наркотичні засоби.

- На базі КЗ КОР «Обласне психіатрично-наркологічне медичне об’єднання» створена комп’ютеризована база даних на хворих, залежних від наркозасобів і психотропних речовин та дітей наркологічного профілю.

      - В області налагоджено проведення обов’язкових медичних оглядів дітей у навчальних закладах комісіями спеціалістів ЦРЛ (педіатри, лікарі підліткових кабінетів, гінекологи, хірурги, окулісти та ін.). Станом на 31.12.2013 р. було оглянуто – 58007 школярів, учнів СПТУ – 7557, юнаків призивного віку – 22248 з метою раннього виявлення споживачів наркотичних засобів та алкоголю.

- Наркологічна служба Київської області приймає участь у профілактичних і просвітницьких   кампаніях  серед  дітей, молоді та їх  батьків  у  всіх  регіонах  області. Лікарями-наркологами  протягом  2013 р. було прочитано  лекцій  854, виступів по радіо – 36, по телебаченню – 31, організовано показів кінофільмів – 232, надруковано статей в обласних  газетах – 11 та  місцевих – 22. Назви деяких статтей: «Паління – як чинник ризику захворюваності», «Проблеми дитячого алкоголізму», «Діти і наркотики», «Здорове життя без цигарок», «Хочете прожити на 7 років менше – паліть», «Тютюн найголовніший та найглобальніший вбивця», «Поговори зі своїми дітьми про наркотики», «Алкоголь і харчування», «Чому діти пробують наркотики», «Алкоголь та вагітність не сумісні», «Розмова на рівних», «Здоровий спосіб життя», «Наркоманія -  одна з найболючіших проблем сучасності», «ВІЛ/СНІД в Україні: молодь під загрозою».

- Надаються нарколого-психологічні консультації дітям в навчальних закладах, регіональних    дитячих    будинках,  інтернатних   закладах. Протягом поточного року лікарями-наркологами надано у всіх регіонах області – 224 консультації.

- В учбових закладах області проводяться анонімні опитування учнів на предмет обізнаності в питаннях наркоманії та рівня поширення цього явища в молодіжному середовищі. За результатами проведеного у  2013 р. анонімного опитування  учнів шкіл, ПТУ (9922 респондента) – 7% з них один чи більше разів вживали наркозасоби, 39% – алкоголь, 54% відповіли, що палять.

- Наркологічна служба області приймає участь в підготовці соціальних працівників та волонтерів для роботи в молодіжному середовищі. В 10 регіонах області створено 19 волонтерських груп, в яких задіяні школярі та студенти                   (202 особи).

- За участю Асоціації сімейної медицини проведено 2 семінари з сімейними лікарями, а також курси для середніх медичних працівників амбулаторій сімейного типу.

-  Лікарі-наркологи залучаються  до участі у загальних та регіональних програмах, спрямованих на виховання здорового способу життя. А саме: «Програма протидії поширенню наркоманії на 2011-2015 р.р.»,  «Програма забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки                    ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009-2013 р.р.», «Програма замісної підтримуючої терапії за допомогою МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні» (м. Біла Церква, Фастівський район) та інші.

Згідно графіку заходів служб у справах неповнолітніх райдержадміністрації та міськвиконкомів, узгоджених з головними лікарями лікувально-профілактичних закладів області, проводились засідання «круглих столів», в яких приймали участь лікарі-наркологи, психологи, юристи, співробітники кримінальної міліції у справах дітей, з питань виявлення на ранніх етапах та наслідків вживання наркотичних засобів, алкоголю та тютюнопалiння серед дітей та молоді. В школах м. Фастова проведено психологічні лекторії для учнів «Шляхи розповсюдження та передачі СНІДу», «Міфи та факти про СНІД», «Моє коло спілкування», «Здоровий спосіб життя» та тренінгові заняття – «Моє здоров’я в моїх руках». В м. Бровари була організована виставка учнівських малюнків на теми: «Я обираю здоровий спосіб життя», «Наркоманія – зло суспільства», «Тютюн і здоров’я», «Твоє майбутнє в твоїх руках», проведена акція для старшокласників  під гаслом «Один день без паління», фотоконкурс «Погляд у майбутнє». В м. Буча на пересувному стенді плакатів «Антиреклама» проводився конкурс плакатів учнів ЗОШ з тематикою пропаганди здорового способу життя. В м. Біла Церква традиційно проводиться засідання «круглого столу», організованого громадським рухом  «Твереза Біла Церква» разом з психологами, вчителями ЗОШ та лікарем-наркологом, на тему  «Про упорядкування торгівлі алкогольними напоями та пивом на території Київської області».

У багатьох районах області у вересні місяці пройшли тижні  «За здоровий спосіб життя». Класними керівниками, психологами, соціальними педагогами проведені виховні години та інформаційні хвилини на теми: «Життя людини – найвища цінність», «Бережи себе!», «Здоров’я – скарб», «Суд над шкідливими звичками», «Чи бути здоровим вирішуєш ти», «Вплив паління на розумову діяльність підлітків», «Наркоманія, токсикоманія, тютюнопалiння їх вплив на здоров’я», «У тебе є шанс на спасіння».

- Наркологічна служба області співпрацює з Центрами соціальної служби сім’ї, дітей і молоді, центрами медико-соціальної реабілітації та ресоціалізації наркозалежних. У 8 регіонах області функціонують 14 центрів реабілітації наркозалежних (м. Б.Церква, Васильківському, Вишгородському, Броварському, Києво-Святошинському, Обухівському, Макарівському, Фастівському   районах). Протягом 2013 року в центрах пройшли реабілітацію   153  хворих з наркотичною залежністю.

В смт. Димер, Вишгородського району функціонує центр ресоціалізації  наркозалежної молоді «За право на життя»,  за підтримки Всеукраїнської благодійної організації та Київської ОДА.

Передбачені «Програмою реалізації державної політики в сфері боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів» на 2003-2010 р.р. центри реабілітації які повинні бути під патронатом Центрів соціальної служби сім’ї, дітей і молоді. в Бориспільському, Миронівському, Таращанському та Яготинському районах – не створені.

- В 29 районах та містах області (за виключенням Володарського, Згурівського районів та м.м. Вишневе, Буча) функціонують «телефони довіри», в діяльності яких приймають участь лікарі-наркологи та інші спеціалісти.

- Щоквартально на нарадах районних наркологів області проводиться аналіз розповсюдженості ВІЛ-інфекції серед наркозалежних, розглядаються питання профілактики та лікування ВІЛ-інфікованих.

- Згідно листа МОЗ України від 12.05.2008 р. №22.09/959, з метою профілактики поширення ВIЛ-iнфекцiї в області були виділені 4 регіони для проведення замісної підтримувальної терапії (ЗПТ): Білоцерківське ПНТМО,                    Відділ ОЗ Ірпінської міської Ради, Броварська та Фастівська ЦРЛ.                                                                                          На 01.12.2013 р. ЗПТ отримує 142 хворих на наркотичну залежність (14,1% перебуваючих на обліку), з них на базі  Бiлоцеркiвського психонаркологiчного територіального медичного об’єднання – 87 осіб, Фастiвської ЦРЛ – 55.                            На базі Ірпінської центральної міської лікарні за наказом закладу від 26.03.2013 р. №145-АД призначена відповідальна особа по проведенню ЗПТ та ведеться обладнання кабінету ЗПТ згідно Вимог до об’єктів і приміщень, призначених для здійснення діяльності з обігу наркотичних засобів. У Броварській ЦРЛ ЗПТ  не впроваджено.

- 29.11.2013 р. на  колегії ДОЗ розглядалося питання   про стан надання наркологічної допомоги Київської області.

- Проводиться  постійний контроль за дотриманням протоколів і стандартів лікування наркозалежних осіб в усіх наркологічних стаціонарах області.

- Згідно наказу МОЗ України від 21.01.2010 р. №11 «Про затвердження Порядку обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів у закладах охорони здоров’я України» протягом 2013 р. перевірені лікарями Київського обласного наркологічного диспансеру ЦРЛ Богуславського, Бориспільського, Броварського, Бородянського, Вишгородського,  Фастівського районів.

- Силами співробітників наркологічної служби області проведено із співробітниками райміськвідділів та ГУ  МВС   України   в    Київській  області протягом 2013 року 54 семінари, із працівниками освіти – 17, із працівниками загальної медичної мережі – 16.

- Експрес-тестами для виявлення наркотичних та психотропних речовин у біологічних рідинах організму на 01.01.2014 р. забезпечено 18 районів області (за винятком Богуславського, Вишгородського, Володарського, Іванківського, Кагарлицького, Києво-Святошинського, Макарівського, Миронівського, Переяслав-Хмельницького, Поліського).

- Щоквартально проводяться звірки з обласним УБНОН щодо кількості контингенту наркозалежних та епізодичних споживачів наркозасобів, психотропних речовин, токсикантів.

- На базі ОПНМО проведено три наради з районними наркологами області за участю представників УБНОНу.